Death Note je záležitost, kterou v Japonsku posledních pár měsíců uctívá snad každý od kojenců po mumie (pokud se tedy v Japonsku nějaké vyskytují :). Velmi oblíbená stejnojmenná manga už se dočkala dvou celovečerních filmů, videoherního zpracování a v neposlední řadě také anime, o které bude dnes řeč. Ta si klade za cíl co nejvěrněji zpracovat všech 108 kapitol, které od roku 2003 do letoška vycházely v jednom z japonských týdeníků (a průběžně byly vydávány v celkem dvanácti comicsových sešitech). Filmy to zvládly nadvakrát (a chystá se spinoff s postavou tajemného "L" v hlavní roli), seriál bude mít cca 40 dílů. Už po tom prvním vám ale bude jasné, že všechen ten humbuk kolem je zasloužený.

Těžko popisovat kouzlo seriálových anime člověku, který nikdy žádnou neokusil. Death Note "rejžuje" na tom nejlepším, co může dlouhý seriál nabídnout. Pitvá do detailu motivace jednotlivých postav a vykresluje jejich charaktery až mikroskopickým způsobem. Pokud někoho poznáte takhle "osobně", musíte ho buď milovat nebo nenávidět, ale nějaká emoce zákonitě musí přeskočit. U hlavního hrdiny budete mít se sympatiemi trochu problém - Light je tak trochu narcis a především hrozný paličák. Jednou se prostě rozhodnul, že se stane bohem a je pro to odhodlán udělat cokoliv. Jeho likvidace kriminálníků mu sice připisuje v jistém slova smyslu bonusové body, ale jeho bleskurychlé smíření s faktem, že může rozhodovat o životě a smrti všech ostatních, je mrazivé až do morku kostí, stejně jako jeho vypočítavá logika, ve které není místo pro jakékoliv osobní vazby. Kdokoliv mu stojí v cestě, ten si nemůže být jistý svým životem. Pro tajemného "L" to platí stonásobně. Stejný věk, stejně geniální mozek, ale úplně jiný žebříček hodnot a... vlastně i návyků. Zatímco u Lighta si myslíte, že ho máte přečteného, "L" vypadá extravagantně a přímo to kolem něj srší otazníky. Přesto je jeho chování mnohem průhlednější a morální kodex tak ve filmu divoce rotuje, aby vás neustále držel ve střehu.

A je toho přirozeně víc. Mnohem víc. Jenom o těch dvou postavách by se dalo vyprávět celé hodiny a to máme za sebou sotva deset dílů. Death Note je zkrátka jeden ze seriálů o kterých můžete přemýšlet po večerech, diskutovat o nich do krve na příslušných fórech a nakonec jeho děj vztáhnout na svůj vlastní život. Tak už to u poctivého umění funguje, jakkoliv to může znít povrchně. Překonejte tedy svůj případný odpor k anime a zkuste podat Lightovi ruku. Třeba se vám do hlavy taky vnutí pověstný červíček, který začne hlodat a donutí vás přemýšlet nad tím, co byste s takovým Zápisníkem dělali. Znáte odpověď, nebo si ji jenom namlouváte? Tenhle seriál vás donutí pochybovat.